تحلیل بنیادیتحلیل بنیادی

آشنایی با گزارشات COT در بازارهای جهانی – استاد سام بهشتی

حروف اختصاری COT مخفف عبارت (Commitments of Traders) و در لغت به معنای تعهدات باز معامله گران می باشد. کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده آمریکا (The Commodity Futures Trading Commission) بصورت مخفف CTFC هر جمعه حدود ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت آمریکا این گزارش را منتشر می کند. این گزارش نشانگر خالص قراردادهای خرید یا فروش معامله‌گران بزرگ آتی است که شامل پوشش دهنده گان ریسک (hedgers)، بورس بازان بزرگ (large speculators) و معامله گران خرد (retail trades) و بانکها هستند. و می‌تواند به‌ خوبی وضعیت تمایلات و انتظارات عمومی بازار را نمایش دهد. شما می‌توانید با ارزیابی این گزارشات، تغییرات احتمالی در تمایلات و انتظارات (Market Sentiment) عمومی بازار را پیش‌بینی کنید.

بررسی این گزارشات و اطلاعات می تواند روی پوزیشن های ما تاثیرگذار باشد. در ابن سری آموزشی ما با استفاده از ابزارهایی که داریم می توانیم به دید حوبی در بازار برسیم.

ما در این دوره آموزشی چه چیز های یاد میگیرید
✅ تحلیل کامل کوت دیتا
✅ استفاده از دیتا در سیستم معاملاتی
✅ کاهش ریسک سیستم معاملاتی
✅ افزایس سود سیسم معاملاتی

چطور میتوان دیدگاهی بر اساس تمایلات بازار (Market Sentiment) بازار بدست آورد؟
به عنوان یک معامله گر بازارهای جهانی، باید بتوانیم احساسات و تمایلات بازار را ارزیابی کنیم. ما نمیتوانیم به بازار بگوییم که طبق نظر ما حرکت کند، ولی می توانیم بر اساس اتفاقات بازار واکنش نشان دهیم. البته باید متذکر شویم که تحلیل احساسات بازار، نقاط ورود و خروج دقیقی را از معاملات را برای ما مشخص نمی کند، ولی به ما کمک می تواند که تصمیم بگیریم آیا با جریان کنونی همسو شویم یا نه. البته می توان آنالیز تمایلات بازار را با تحلیلهای فاندامنتال و تکنیکال ترکیب کرد تا ایده های بهتری برای ترید بدست آوریم.

در معاملات سهام (stock) و اختیار معامله (option) معامله گران می توانند از حجم خرید و فروش به عنوان اندیکاتوری برای ارزیابی تمایلات بازار استفاده کنند. بدین معنی که اگر قیمت سهام در حال رشد ولی حجم معاملات در حال کاهش باشد، به معنی این است که احتمالا تمایل و احساس بازار از خرید به فروش در حال تغییر است.

متاسفانه، به دلیل اینکه بازار فارکس بدون مکان فیزیکی (Over The Counter) می باشد و بصورت متمرکز نیست و معاملاتش از سازمان متمرکزی مانند بازار بورس شیکاگو (Chicago Mercantile Exchange) عبور نمی کند، لذا حجم معاملات هر جفت ارز به طور دقیق قابل اندازه گیری نمی باشد. حال این سوال پیش می آید که بدون در دست داشتن ابزاری برای اندازه گیری تمایلات بازار، یک معامله گر فارکس چطور می تواند احساسات را در بازار ارزیابی کند. اینجاست که گزارشات COT می تواند به ما کمک زیادی بکند و نزدیکترین راه برای دسترسی به وضعیت بازار، بررسی وضعیت خرید و فروشها در گزارشات هفتگی COT را می باشد. دقیقا مانند یک تیم ورزشی، هر دسته از این بازیکنان ویژگی و نقش مشخصی در بازار دارند، و با نگاه به رفتار این بازیکنان می توان تغییرات در رفتار و احساسات بازار را پیش بینی کرد.

ردیف عنوان لینک حجم زمان
1 مقدمه و معرفی منابع ارائه دهنده گزارشات COT نمایش 55MB 8min
2 آموزش سایت freeCotData به عنوان یکی از منابع گزارشات نمایش 66MB 17min
3 استراتژی معاملاتی بر اساس COT نمایش 95MB 31min
4 چرا بانک ها هرگز ضرر نمیکنند نمایش 48MB 16min
5 انتخاب بهترین جفت ارز نمایش 61MB 21min
6 سخن آخر و جمع بندی نهایی نمایش 13MB 7min
مشاهده بیشتر
تبلیغ ویرا سرمایه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا